سالیدورکز چیست – معرفی نرم افزارهای مهندسی

نقش نرم افزارها در بهبود و سهولت تقریبا تمام امور دنیای مدرن غیر قابل انکار است. از امور روزانه مانند برقراری ارتباط تا انجام کارهای تخصصی. در این میان نرم افزارهای مهندسی نیز که از حدود نیم قرن پیش توسعه یافته اند، امروزه به جایگاه بازوی متخصصان رسیده اند. بگونه ای که انجام امور مختلف بدون کمک گرفتن از نرم افزارهای تخصصی تقریبا غیر قابل تصور و توجیه ناپذیر است. در زمینه مهندسی مکانیک نیز این نرم افزارها که از حدود سال 1949 میلادی با ساخت اولین کامپیوترهای صنعتی برای کمک به مهندسان در انجام محاسبات، تحلیل ها و شبیه سازی ها استارت زده شد، بعد ها با ایجاد رابطهای کاربری نمایشی و در حدود سال 1952 به اصطلاح CAD(Computer Aided Design) یعنی طراحی به کمک کامپیوتر مشهور شد. البته نرم افزارهای CAD در آن زمان بسیار ساده بوده و در واقع تنها قابلیت طراحی و کشیدن اسکچ ها دو بعدی را داشته اند. این نسل از نرم افزارهای مهندسی که نسل اول بودند را به نام 2D Wire frame می شناختند. نرم افزارهای کد (طراحی به کمک کامپیوتر) به مرور پیشرفته تر شده و در بین سالهای 1966 و 1968 قابلیت های طراحی سه بعدی سیمی 3D wire frame پیدا کردند. البته این قابلیت ها نه در زمینه طراحی و نه گرافیک چندان قابل توجه نبود اما برای مهندسانی که تمام پروسه طراحی و محاسبات را با روشهای دستی انجام می دادند ابزار مفیدی بود. اما امروزه نرم افزارهایی مانند سالیدورک، بسیار فراتر از یک ابزار مدلسازی هستند. این نرم افزار امکان طراحی و تهیه نقشه، انواع شبیه سازی و تحلیل، برآورد قیمت، شبیه سازی پروسه ساخت و تخمین هزینه تولید و حتی رابط کاربر – ماشین را در خود گنجانده اند.

سالیدورکز (یا سالیدورک) که به دلیل قابلیت های فراوان و تکامل در همراه سازی CAD/CAM/CAE، رابط کاربری User Friendly  و قیمت مناسب پر فروش ترین نرم افزار مهندسی مکانیک است، در بازار ایران نیز مورد استقبال فراوان قرار گرفته.cad market

تصویر شماره 1: بازار نرم افزارهای مهندسی مکانیک 

این نرم افزار دارای محیط های ساده ای است که در عین امکان یادگیری سریع، امکانات زیادی نیز در اختیار قرار می دهد. طراحی قطعه، ورق کاری، استراکچر، طراحی سطح (Surface Modeling) و ابزار کار با ابر نقاط از متداول ترین قابلیت های آن است. در بخش اسمبلی و مونتاژ هم دسترسی به قطعات استاندارد با گستره قابل توجه، شبیه سازی های حرکتی، تحلیل تداخل و بسیاری قابلیت های دیگر را در اختیار کاربر قرار می دهد. در کنار این امکانات، قابلیت های شبیه سازی و تحلیل های استاتیکی، دینامیکی و شبیه سازی سیالاتی (CAE – Computer Aided Engineering) را در محیط قطعه و مونتاژ فراهم می کند.

با استفاده از این نرم افزار امکان تهیه رندر (تصاویر مشابه واقعیت) وجود دارد که تصویر دقیقی از محصول طراحی شده ارائه می کند. این تصویر در صورت رعایت نکات ساخت بسیار شبیه به مدل واقعی خواهد بود.

Solidworks render

تصویر شماره 2 : رندر تهیه شده از مدل سه بعدی در نرم افزار


sample

تصویر شماره 3 : تصویر دستگاه ساخته شده 

سالیدورکز علاوه بر این امکان ارتباط با ماشین های CNC را دارد. یعنی با کمک این نرم افزار می توان پروسه ماشین کاری را شبیه سازی کرد و بصورت مستقیم اجرا نمود(CAM – Computer Aided Manufacturing).

به جرأت می توان اظهار داشت که این نرم افزار با قابلیت های گسترده از پس هر نیازی در صنایع کوچک، متوسط و بزرگ بر می آید و با توجه به قیمت مناسب و رابط کاربری لذت بخش، جای تعجبی باقی نمی ماند که عنوان پرفروش ترین نرم افزار CAD را برای سالیان در اختیار دارد.


مدلسازی سه بعدی و طراحی صنعتی

مهندسی معکوس ماشین آلات و تجهیزات صنعتی

انجام پروژه سالیدورک (سالیدورکز)

شرکت آراکو - محمد قربانعلی بیک

شماره تماس مستقیم : 09124780268

شماره تماس شرکت : 02166561974-02166129745

وبسایت : www.araco.ir

ارتباط با ما در تلگرام :  https://telegram.me/m_ghorbanalibeik 

مشاهده نمونه پروژه های آراکو در اینستاگرام : https://www.instagram.com/araco.ir